Rusya Vize Başvuru Ofisi
7/24 0532 231 92 08

Rusya Vizesi İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Rusya Vizesi İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Rusya vize işlem başvurusunda bulunulacak  pasaportların, Rusya seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olması gerekmektedir. Rusya Federasyonu hudut makamları, düzgün olmayan pasaportlarla (sayfaları yırtık, kapağı gövdesinden ayrılmış, fotoğrafı plastik kaplamadan çıkmış, aşırı yıpranmış, bantla “tamir” edilmiş, yaprakları zımbayla tutturulmuş vb. ) Rusya’ya giriş yapmak isteyen kişilere giriş izni vermemektedir.
10 yıldan eski pasaportlarla yapılan başvurular, Rusya Konsolosluğu tarafından geri çevrilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Uzun süreli Rusya vize başvurularında pasaportların geçerlilik süresi, Rusya seyahatinden dönüş tarihinden sonra en az 1,5 yıl olmalıdır.

Rusya vizesi işlemine başvuru dosyasında yer alması gereken fotoğrafın; açık fonda, rötuşsuz, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde, önden çekilmiş net, koyu renkli gözlük camları olmayan ve başı kapalı olmayacak şekilde (ulusal veya dini inançlarından dolayı pasaport fotoğrafında başı kapalı olanlar hariç), renkli vesikalık bir fotoğrafın çektirilmiş olması gereklidir.

Rusya Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin seyahat amacına uygun, Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesi tarafından, başvuru sahibini ülkeye davet edildiğini bildiren, orijinal bir giriş davetiyesinin sunulmasını istemektedir.

Turistik amaçlı Rusya Federasyonu’na seyahatte bulunacak kişilerden ise, Rus turizm acentalarından alınmış voucher ve seyahat bedelinin ödendiğine dair belgelerin orijinali ile fotokopisinin birlikte sunulması talep edilir. Ve Rusya’ya gidiş-dönüş uçak biletinin ibrazı  gerekmektedir.

Rusya ‘da uzun süreli (3 ay) kalma amaçlı vize başvurusunda bulunacak kişiler, özellikle Rusya çalışma vizesi, Rusya öğrenim vizesi, Rusya tek girişli vize, Rusya iki girişli vize veya çok girişli Rusya vize başvurusunu yapabilmeleri için Eliza Testi yaptırmalıdır.

DUYURU! 12 yaşa kadar olan çocuklardan ve 3 yıllık Rusya çalışma vizesi için müracaat eden yüksek kalifiyedeki uzmanlardan; aynı zamanda ana vize ile geçerlilik süresi farklı olsa dahi, onlara eşlik eden ve yüksek kalifiye uzmanlara ait olan vizeler için başvuran kişilerden Eliza Testi istenmez.

T. C. İkamet İzni Sahibi Yabancıların Başvurusu için Ek Evrak Talebi:

Aşağıda belirtilmiş olan ülkelerin vatandaşlarının en az 90 gün kesintisiz süreli T. C. İkamet İzni sahibi olmaları koşulu aranmaktadır: Arnavutluk, Bahreyn, Venezuela, Haiti, Mısır, İrlanda, Lesotho, Libya, Makedonya, Mali, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kore Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Sierra Leone, Ekvator Gine’si,  Güney Afrika Cumhuriyeti, Japonya.

90 gün kesintisiz süreyle T.C. Oturum İzni sahibi olduğunu kanıtlayıcı evraklar: Öğrenci Belgesi veya Çalışma İzin Belgesi,  geçici süreli İkamet İzin Belgesi v.s. olabilir.

T.C. Daimi İkamet İzni veya benzer evrak sunumu yapması gereken yabancı uyruklu ülke vatandaşları: Cezayir, Angola, Afganistan, Bangladeş, Vietnam, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Çin, Kuzey Kore, Nepal, Nijerya, Pakistan, Ruanda, Suriye, Somali, Çad, Sri Lanka, Etiyopya.

 

Rusya Vize Süresi

Rusya vize işlemlerinin sonuçlanma süresi 4 ila 10 iş günüdür. Rusya Federasyonu’na acil giriş gerektiren olağanüstü durumlarda, vize başvuru sahibi, Rusya vize işlemlerinin erken sonuçlandırılması ile ilgili talebin iletmesi halinde, Rusya vize evraklarının incelenme süresi, Rusya Konsolosluğu’nun kararına esasen 3 iş gününe veya daha az bir süreye düşürülebilir.

 

Rusya Vizesi Ücreti

Rusya vize işlem müracaatlarında, konsolosluk harcı ve vize işlem ücreti alınmaktadır. Rusya vize ücreti, vize kategorisine, türüne, giriş sayısına ve başvuru sahibinin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir.